Velký Meder

Městečko s přibližně 9000 tisíci obyvateli se nachází v jihozápadní části Slovenska, v okrese Dunajská Streda, v dolní části Žitného ostrova, cca 400 km od Prahy, 70 km od Bratislavy a 10 km od maďarských hranic. I přes svojí dlouhou historii není jeho přesné datum vzniku známé. První písemná zmínka pochází z roku 1268, kdy se jmenovalo VILLA MEGER. Předpokládá se, že oblast města byla osídlena už od doby bronzové.

V modernějších dějinách poznamenaly historii města zvláště turecké vpády či velký požár z roku 1702, který zničil téměř celé město, radnici i množství cenných dokumentů. Oblast trpěla i oběma světovými válkami, které dnes připomínají památníky padlým hrdinům. Od roku 1974 město charakterizují oblíbené termální prameny a rozvíjející se cestovní ruch.

Centrum města nabízí hned několik zajímavých pamětihodností:
– Římskokatolický kostel, který byl postaven na místě původního starého kamenného kostela až v roce 1899. V jeho věži je zvon, který pochází ze starého kostela. Zvon je již dnes historická relikvie, byl odlitý v 18. století a vysvěcen na počest sv. Jana. Kostel má krásné, nové, dřevěné sochy znázorňující svaté krále a také skleněné vitráže v oknech.
– Kalvínský kostel, jehož základní kámen byl položen v roce 1784 a o sedmnáct let později k němu byla přistavěna věž Tolna. Roku 1838 se dočkala kostelních hodin, které byly na svou dobu nejmodernější v celém Uhersku. Zvony byly odlity v Trnavě a dodnes pěkně zní.
– Nejstarší městskou budovu, která pochází z roku 1836. Pozná se podle nápisu na jejím průčelí. V roce 1980 ji odkoupilo místní zastupitelstvo a o dvacet let později ji nechalo zrenovovat. Z budovy vzniklo zdejší muzeum, kde jsou ve čtyřech místnostech vystaveny dobové předměty každodenní potřeby pocházející z místního okolí. Díky sbírce je možno nahlédnout do kultury bydlení sedláků v 19. století a v první polovině 20. stole
– válečný srbský hřbitov
– sochu maďarského hudebního skladatele Bély Bartóka
– sochu krále Matěje Korvína a jeho dub známý z legendy.

Termály

Termální pramen má specifické geotermální složení, na základě kterého má blahodárné a léčebné účinky. Obsahuje Na, K, NH4, Fe, Ca2 +, Mg2 +, NO3, Cl. Příznivě působí na kloubní poruchy, nemoci páteře, svalů a na celkovou regeneraci organismu. Celý areál termálního koupaliště je situován v lese. Skládá se z vnitřních a venkovních bazénů. Je rozdělen na dvě části a to zařízení na letní sezónu v období 1. května až do 30. září a druhou krytou část otevřenou celoročně.

V kryté hale je možno plavat v bazénu i relaxovat. Plavecký bazén má teplotu 30 °C a hloubku 1,2 m. Nachází se v něm vyvýšený perličkový bazén s teplotou vody 33 °C, na okraji plaveckého bazénu je dětský bazén s teplotou vody 30 °C a tobogán. Relaxovat se může v oddychovém prostoru.

U bazénu je možno za poplatek využít i různých wellness služeb, jakými jsou saunacentrum (finská, bylinková, parní a infra sauna), jakuzzi, solná jaskyně, masáže, magnetoterapie BEMER, biosolárium, mořská koupel, kosmetika. Nacházejí se zde i restaurace, bufety, bary.

Krytý je také rodinný a zábavný bazén s klesajícím dnem a hloubkou 0,3-0,8 m, kde jsou umístěny vodopády, vodní sprchy, 500 litrové vědro, vodní clony, vodní děla a klouzačky. Okolo bazénu je odpočinkový prostor s lehátky a barem.

Druhá část komplexu s celoročním provozem je polokrytý bazén se sedadly po celém obvodu, z nichž je 1/3 krytá a zbytek otevřená, přístupná přes otvor ve stěně z kryté části. Otevřená část poskytuje možnost koupání pod ochranou sálající páry i v nejtužší zimě, venku v přírodě. Masážní sprchy a vodní trysky masírují pokožku a celé tělo. Teplota vody v bazénu je 36 – 38 °C. Hloubka bazénu je 0,96 m. Pro děti do 3 let se pobyt v tomto bazénu nedoporučuje.

V areálu je také koliba s rybářskými specialitami. Ve stravovacích zařízení je zavedena elektronická platba přes čipový náramek. U pokladny je možno zaplatit zálohu od 5 do 50 €, která je aktivována do náramku, spotřeba nad zálohu musí být vypořádána v hotovosti v dané restauraci.

K bazénům přísluší šatny se skříňkami, ze kterých je přístup přes sprchy přímo k bazénům.